Images will follow
Horizontal-order pickers
ECE 220
- 210 mm
- 2,000 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 6‑month battery warranty included |
€6,038
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 465 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2021 |
| Lift height | 210 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 1078 h |
| Height | 1320 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 90644873 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
electrical steering -
jet pilot -
tandem load wheel -
tyres standard
