Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Horizontal-order pickers
ECE 310
- 750 mm
- 1,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€9,500
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 240 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / A |
| Battery Build Year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Lift height | 750 mm |
| Capacity | 1000 kg |
| Operating hours | 2882 h |
| Height | 1470 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 90555441 |
Extras
-
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
bumper -
electrical steering -
jet pilot -
button operation -
single load wheel -
tyres standard
