Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 213
- 6,000 mm
- 1,300 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 12‑month battery warranty included |
€17,100
€13,990
Approx.
Delivery time: 2
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 500 Ah |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2019 |
| Lift height | 6000 mm |
| Capacity | 1300 kg |
| Operating hours | 9998 h |
| Height | 2585 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN607009 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
non-marking tyres -
leather seat -
rear view mirror
