Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 213
- 4,800 mm
- 1,300 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€22,400
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Year | 2020 |
| Lift height | 4800 mm |
| Capacity | 1300 kg |
| Operating hours | 6245 h |
| Height | 2165 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN616127 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 3 functions -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
lighting system set A (2 working lights, 2 brake and 2 rear light -
flash light -
brake light -
Floorspot -
tyres standard -
bodygard -
weatherproof cabin economy 1 (windscreen+roof window) -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
