Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 213
- 4,640 mm
- 1,300 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€27,750
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 260 A |
| Year | 2022 |
| Lift height | 4640 mm |
| Capacity | 1300 kg |
| Operating hours | 4286 h |
| Height | 2105 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN680375 |
Extras
-
sideshifter integrated -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
rotating beacon -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
