Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 215
- 4,000 mm
- 1,500 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€18,700
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 360 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Build Year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Lift height | 4000 mm |
| Capacity | 1500 kg |
| Operating hours | 6168 h |
| Height | 2560 mm |
| Fork length | 1000 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN593723 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
LED work lights -
Floorspot -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
