Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 216k
- 3,300 mm
- 1,400 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€23,800
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 150 A |
| Battery Build Year | 2023 |
| Year | 2023 |
| Lift height | 3300 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 114 h |
| Height | 2210 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN706412 |
Extras
-
sideshifter integrated -
fork positioner -
extra hydraulics 2 functions -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
LED work lights -
Floorspot -
non-marking tyres -
weatherproof cabin economy 1 (windscreen+roof window) -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
