Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 3-wheel
EFG 220
- 4,640 mm
- 2,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€21,000
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 480 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 150 A |
| Year | 2018 |
| Lift height | 4640 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 6167 h |
| Height | 2112 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN575343 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
rotating beacon -
Floorspot -
tyres standard -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
leather seat -
rear view mirror
