Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 425s
- 3,300 mm
- 2,500 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 12‑month battery warranty included |
€26,450
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 775 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / 120 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2020 |
| Lift height | 3300 mm |
| Capacity | 2500 kg |
| Operating hours | 5556 h |
| Height | 2550 mm |
| Fork length | 1100 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN627737 |
Extras
-
extra hydraulics 1 function -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
Duo-Pilot -
1 working spotlight at front -
2 working spotlights at rear -
flash light -
road regulation lighting -
Floorspot -
tyres standard -
heater -
air conditioning -
radio -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
seat heating -
leather seat -
rear view mirror -
armrest -
higher backrest
