Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 430
- 3,100 mm
- 3,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 12‑month battery warranty included |
€32,150
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 775 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / 120 A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2023 |
| Lift height | 3100 mm |
| Capacity | 3000 kg |
| Operating hours | 1919 h |
| Height | 2200 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN700983 |
Extras
-
sideshifter integrated -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
Floorspot -
tyres standard -
bodygard -
roof window -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
