Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 430k
- 3,700 mm
- 3,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€27,300
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 620 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / 110 A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2020 |
| Lift height | 3700 mm |
| Capacity | 3000 kg |
| Operating hours | 5430 h |
| Height | 2487 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Two-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN616721 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
fork positioner -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
reversing spotlight -
rotating beacon -
Floorspot -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
