Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 535
- 5,000 mm
- 3,500 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€37,950
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 775 Ah |
| Battery Build Year | 2021 |
| Battery Refurbishment Year | 2025 |
| Year | 2021 |
| Lift height | 5000 mm |
| Capacity | 3500 kg |
| Operating hours | 7279 h |
| Height | 2365 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN654919 |
Extras
-
sideshifter hooked on -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
electrolyte recirculation -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
solo pilot -
2 working spotlights at front -
flash light -
brake light -
LED work lights -
tyres standard -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
