Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 540s
- 6,500 mm
- 4,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€33,350
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 930 Ah |
| Charger | Yes, 80 V / 130 A |
| Battery Build Year | 2021 |
| Year | 2021 |
| Lift height | 6500 mm |
| Capacity | 4000 kg |
| Operating hours | 3571 h |
| Height | 4040 mm |
| Fork length | 1200 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN640986 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
solo pilot -
tyres standard -
heater -
weatherproof cabin comfort 3 (windscreen+roof window+rear window; 2 steel doors -
fabric seat -
side mirror -
armrest -
higher backrest
