Images will follow
Electric 4-wheel
EFG 545k
- 4,500 mm
- 4,500 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 6‑month battery warranty included |
€22,080
€15,990
Approx.
Delivery time: 2
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 80 V / 775 Ah |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2018 |
| Lift height | 4500 mm |
| Capacity | 4500 kg |
| Operating hours | 9255 h |
| Height | 3040 mm |
| Fork length | 2400 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive type | Electric |
| Serial number | FN580785 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
acoustic warning buzzer during reversing -
solo pilot -
2 working spotlights at rear -
2 working spotlights at front -
flash light -
Floorspot -
non-marking tyres -
weatherproof cabin economy 2 (windscreen+roof window+rear window) -
leather seat -
rear view mirror
