Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Rider stackers
ERC 214i
- 2,500 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€12,800
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 130 Ah |
| Charger | Yes, V / A |
| Battery Build Year | 2022 |
| Year | 2022 |
| Lift height | 2500 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 894 h |
| Height | 1800 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 90657323 |
Extras
-
load guard -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
battery charger integrated -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel -
tyres standard
