Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Rider stackers
ERC 216z
- 5,250 mm
- 1,600 kg
| 3 months warranty on the vehicle |
€13,300
Approx.
Delivery time: 2
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 375 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 150 A |
| Battery Build Year | 2025 |
| Year | 2021 |
| Lift height | 5250 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 9757 h |
| Height | 2250 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 90626892 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
Foldable stand-on platform -
electrical steering -
Lift Plus -
Floorspot -
tandem load wheel -
Silent Drive (3 load rollers)