Images will follow
Rider stackers
ERD 220
- 1,660 mm
- 2,000 kg
| 6 months warranty on the vehicle |
€5,475
Approx.
Delivery time: 4
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 375 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / 60 A |
| Battery Build Year | 2020 |
| Year | 2020 |
| Lift height | 1660 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 2983 h |
| Height | 1320 mm |
| Fork length | 1190 mm |
| Load centre | 600 mm |
| Mast type | Duplex telescope |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 98270690 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel -
tyres standard