Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Rider pallet trucks
ERE 120
- 210 mm
- 2,000 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€5,050
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 24 V / 375 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2019 |
| Lift height | 210 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 1626 h |
| Height | 1600 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Load centre | 600 mm |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 98241741 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
electrical steering -
bilateral button operation -
single load wheel -
tyres standard
