Images will follow
Rider pallet trucks
ERE 120
- 210 mm
- 2,000 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€5,438
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 25 V / 260 Ah |
| Charger | Yes, 24 V / A |
| Year | 2023 |
| Lift height | 210 mm |
| Capacity | 2000 kg |
| Operating hours | 4601 h |
| Height | 1320 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 98365742 |
Extras
-
battery discharge indicator with operation hour meter -
fixed stand-on platform -
battery charger integrated -
electrical steering -
bilateral button operation -
tandem load wheel -
tyres standard
