Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Rider pallet trucks
ESE 533
- 210 mm
- 3,300 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€23,150
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 1000 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2022 |
| Lift height | 210 mm |
| Capacity | 3300 kg |
| Operating hours | 4637 h |
| Height | 2400 mm |
| Fork length | 2400 mm |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 91667187 |
Extras
-
Aquamatik, water top-up aid -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
bumper -
electrical steering -
solo pilot -
Floorspot -
tandem load wheel -
tyres standard -
fabric seat -
armrest -
higher backrest
