Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 5,900 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€20,200
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 480 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Build Year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Lift height | 5900 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 5775 h |
| Height | 2500 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 91126397 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
armrest
