Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 5,450 mm
- 1,400 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€20,200
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 360 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Build Year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Lift height | 5450 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 7317 h |
| Height | 2350 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 91132675 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
battery changing device for sideways battery changing -
battery discharge indicator with operation hour meter -
electrical steering -
multi pilot -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror -
armrest
