Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Reach trucks
ETV 214
- 6,500 mm
- 1,400 kg
| 6 months warranty on the vehicle | |
| 24‑month battery warranty included |
€17,775
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 360 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Year | 2019 |
| Lift height | 6500 mm |
| Capacity | 1400 kg |
| Operating hours | 4604 h |
| Height | 2700 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 91134452 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
extra hydraulics 1 function -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
tyres standard -
roof window -
fabric seat -
armrest
