Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Reach trucks
ETV 216
- 5,000 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€22,300
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lead-acid, 48 V / 620 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / A |
| Battery Refurbishment Year | 2026 |
| Year | 2019 |
| Lift height | 5000 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 4430 h |
| Height | 2200 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 91134568 |
Extras
-
sideshifter integrated -
extra hydraulics 2 functions -
Aquamatik, water top-up aid -
load wheel cover -
electrical steering -
multi pilot -
2 working spotlights at rear -
flash light -
Floorspot -
tyres standard -
fabric seat -
rear view mirror
