Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Images will follow
Reach trucks
ETV 216
- 5,300 mm
- 1,600 kg
| 12 months warranty on the vehicle |
€29,050
Approx.
Delivery time: 3
Weeks
Add product to cart
Product information
The following section provides a comprehensive summary of the vehicle’s technical specifications and equipment.
Technical data
| Battery | Lithium Ionen, 51 V / 390 Ah |
| Charger | Yes, 48 V / 100 A |
| Year | 2021 |
| Lift height | 5300 mm |
| Capacity | 1600 kg |
| Operating hours | 8158 h |
| Height | 2300 mm |
| Fork length | 1150 mm |
| Mast type | Three-stage free lift |
| Drive type | Electric |
| Serial number | 91160344 |
Extras
-
load guard -
sideshifter integrated -
battery changing device for sideways battery changing -
CAN-CODE -
battery discharge indicator with operation hour meter -
load wheel cover -
electrical steering -
solo pilot -
Lift Plus -
rotating beacon -
Floorspot -
tyres standard -
seat heating -
leather seat -
rear view mirror -
armrest
